Yaşlılıkta Koku ve Tat Duyularının Zayıflaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Koku ve tat yiyecekten keyif almamızı sağlamak açısından önemli gibi görünse de, aslında varlıklarının nedeni ölüm kalım meselesidir. Eskiden – Yiyecek ve İlaç Yönetmeliği’nden, kimyagerlerden ve laboratuar farelerinden önce – koku ve tat, hangi yiyeceklerin güvenli olduğuna karar vermemize yardımcı oluyordu. Koku ve tat bir arada sadece önemli bir işlevi yerine getirmekle kalmaz, yaşlanma sürecinde de rol oynar.

Tat: Yaşlandıkça, tada ve aynı zamanda yağlılık gibi dokulara daha az duyarlı hale gelirsiniz. Tat alma duyusunda azalma, tat almayı sağlayan sinirlerin zayıflamasından ya da ağız kuruluğu (doğal ya da ilacın yan etkisi olarak) gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bu, yiyecekleri daha az çekici hale getirir. Tuz ve şeker gibi güçlü tatlara daha fazla ihtiyaç duyabilirsiniz. Tedavisi: Daha çok ot ve biber tüketmektir.

Koku: Yaşlanırken, koku duyunuzu tatma duyunuzdan daha fazla kaybedersiniz. Koklama süreci – kokular burun deliklerindeki bin farklı reseptörle birleşir belli hastalıklar, ilaçlar ya da çevresel özellikler nedeniyle zarar görebilir. Burada endişe nedenlerimiz tattakilerle aynıdır: Koku ve tat barometreleriniz olmadan, Gerçek yaşınızı daha büyük hale getiren yiyeceklerden daha fazla, sizi gençleştiren yiyeceklerden daha az yeme olasılığınız artar.