Tüp Bebekte Dış Gebelik Nedir ve Nasıl Anlaşılır ?

İnsanlar bu şekilde uygulama yaptıktan 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır ancak test yapıldıktan sonra ultrasonda gebelik görülmez. Bu durum oldukça normaldir çünkü gebelik çok küçük olduğundan dolayı görülmez. Tüp bebek yapan kişiler test sonucu olumlu geçtikten sonra 2 hafta içersin de tekrardan ultrason kontrolüne çağrılır. Bu noktada gebelik izlenir ve kontrol yapılır.

Kanda yapılan B-HCG testi değerlere bakılarak devam edilir. Eğer dış gebelik oluşursa uygun tedavi verilir.Dış gebelik oluşumunda en büyük belirti kasıklarda oluşan ağrıdır. Tabi tüp bebek yağan kişilere testler ve ultrason örnekleri ile belirtiler başlamadan tanı konur.

Tüp Bebek Yapımında Dış Gebelik İhtimali Ne Kadardır ?

Normal şartlarda insanlar bebek yapımında dış gebe kalma ihtimali 100 gebelikten sadece biri veya ikisi olacaktır. Ancak Tüp bebek yapımında bu durum biraz daha artmaktadır. Tüp bebek yapımında oluşan gebeliklerin %2 si dış gebeliktir. Tabi bu durum tüm hastalarda değerlendirilmeye alınırsa %1 altına düşer, çünkü her uygulama sonucu başarı ile sonuçlanmaz.

Bu durumun en büyük nedenlerinden bir tanesi tüp bebek isteyen ailelerin tüp bebek başvurusu sırasında tüplerin hasarlı olması ve bu durumu fark edemeden gebeliğe yerleştirilmesinden kaynaklı oluşan nedenlerdir.

Tüp Bebek Yapıldıktan Sonra Dış Gebelik Geçirenler Nasıl Tedavi Edilir ?

Tüp bebek oluşumu gerçekleşmiş ve dış gebelik ile sonuçlanmış işe bu durumu izlemek yeterli olacaktır, çünkü dış gebelik kendi kendine kaybolabilir. Bazen ise doktorlar tarafından ilaç tedavisine başvurulmaktadır. En kötü durumda ise amilyat yapılarak embriyo içeriden alınır.

Dış Gebelik Geçirenler Tekrar Tüp Bebek Yapabilir mi ?

Evet mümkün olan bir durumdur, tabi bu süre bir kaç ay boyunca annenin iyileşmesine göre değişmektedir. Amilyat veya ilaç ile tedavi edilen anne’nin tekrar hamile kalmasına etkili bir durum değildir. Oranlarda herhangi bir azaltma veya çoğalma meydana gelmez. Yani hastanın yumurtalık kanallarına bir zararı olmaz.

Dış Gebelik Kimlerde Daha Fazla Görülür ?

Daha öncesinde PID geçiren hastalarda bu durum biraz daha fazladır.
Yumurta kanalları tıkalı olması nedeni ile tüp bebek dış gebeliğe dönüşmesi %3-%4 daha fazladır.

Normal gebelik ve Dış Gebelik Aynı Anda Olabilir mi ?

Anne rahmi içersin de normal bir gebelik ile dış gebelik oluşumu çok azdır, hatta buna 20-30 binde bir diyebiliriz. Ancak tüp bebek yapımı sırasında bu durum biraz daha artmaktadır. Özellikle yumurtaya çok sayıda embriyo transferi yapılan kişilerde bu risk oldukça fazladır. Heterotopil gebelik dediğimiz bu durum hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.