Ödem nedir? Ödem neden olur? Ödem yapan yiyecekler? Ödem nasıl atılır?

Son zamanlarda yediğinize, içtiğinize ve yürüyüşünüze dikkat ettiğiniz halde vücudunuzdan şikayetçisiniz. Kendinizi inanılmaz bir şekilde kilolu hissediyor olabilirsiniz.

“Parmaklarım o kadar şiş ki yüzük bile takamıyorum”

“Kendime dikkat ettiğim halde çok kilo almış gibi hissediyorum”

“Giydiğim hiçbir şey olmuyor”

 

…gibi şikayetleriniz artmış da olabilir. Bunlar gayet de normal. Çünkü siz kilo almadınız, sizde ödem var. Ödem nedir? Ödem, vücutta biriken sıvılar demektir.

Pekala, vücutta ödem neden olur?

Yanlış beslenme biçiminiz varsa vücudunuzda oluşacak olan ödemler kaçınılmazdır. Siz illa ki doğru beslendiğinizi düşünürsünüz, fakat örnek olarak; karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsanız vücudunuzda ödem olması normaldir.

Eğer çok fazla tuz tüketiyorsanız vücudunuzda ödem olur. Ek olarak şunu belirtelim. Her şey gibi, tuzun da fazlası zarardır. Kontrol altına alınmazsa tansiyon hastalığına kadar gider.

İşinizde çok aktif birisiyseniz ve bunun yüzünden yorgunsanız vücudunuzda ödem olabilir. Stres altında olan kişilerde görülen bir şeydir.

Az su tüketiyorsanız vücudunuzda ödem olur. Özellikle 1 gram tuzun vücutta 200 ml. su hapsettiğini bilin.

Fazla kiloluysanız da vücudunuzda ödem oluşur.

Nedenlerini öğrendim. Pekala, vücutta oluşan ödemleri nasıl yok edebilirim?

Yanlış beslenme bir biçiminiz varsa ama illa doğru olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmandan yardım alarak kendinize bir beslenme listesi hazırlatın

Çok fazla tuz tüketiyorsanız azaltmayı deneyin. Az su tüketiyorsanız daha fazla su için. Sabah kalktığınızda, dişinizi fırçaladıktan sonra içeceğiniz iki bardak su sizi dinç kaldıracak. Herhangi bir düşük tansiyon sorununuz da yoksa içine bir iki dilim koyacağınız limon, daha da ödeminizi atacak. Gün içinde de daha fazla su tüketin. Ilık, soğuk ve nasıl seviyorsanız.

Fazla kiloluysanız, bir uzmandan yardım alarak kendinize diyet listesi hazırlatabilirsiniz. Spora gidebilirsiniz. İmkanınız varsa her gün en az yarım saatlik tempolu yürüyüşler yaparak vücudunuzdaki ödemleri atabilirsiniz. Bunlar da herhangi bir çözüm üretmiyorsa bir hekime gitmenizi tavsiye ederiz. Sağlıklı günler.