Kek kalıptan nasıl kolay çıkarılır ? Keki kalıptan çıkarma yolları nelerdir ?

Bazı özel günlerimizde, davetlerde ya da aile içinde  her hangi bir vakitte bayanların özenerek yaptıkları tatlıların en başında her zaman kek ve kek pasta çeşitleri gelir. Çikolatalısından tutunda meyvelisine kadar, hatta ıspanaklısından frambuazlısına hayli geniş yelpazeye sahip kek tatlıları, küçükten büyüğe herkes tüketilir.Ancak bayanların kek yaparaken en büyük sorunu kek konusunda maalesef kalıptır.

Hiç kuşkusuz bu problem, kekin var olan şeklini muhafaza ederek kalıbından çıkarılmasıdır. Dağılmasından tutun da parçalanmasına, şeklinin bozulmasına yol açan bu problemin çözümü ise birtakım önlemler alındığı takdirde ortadan kalkmaktadır. Siz de kek kalıptan nasıl kolay çıkarılır diyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Keki Kalıptan Kolay Çıkarma Yöntemleri

Yağlama:

Hazırlanan kekin istenilen biçimde kalıbından sıyırılmasını sağlamak adına yapılması gereken işlemlerden ilki, kek kalıbının içerisinin az bir miktar yağ ile yağlanması ve ardından malzemenin kalıba dökülerek pişirilmesidir. Bu sayede kek, kalıptan kolayca ayrılacaktır.

Soğutma:

Hazırlanan kekin sabır gösterilmeden derhal kabından çıkarılmaya çalışılması, kekin parçalanmasına sebep olacak bir etmendir. Bu nedenle pişen kekin soğumaya bırakılması, kalıptan kolayca çıkmasını sağlayacaktır.

Unlama:

Az bir miktar margarin ile kek kalıbını yağladıktan sonra içerisine un dökmek, kekin kalıbından rahatça sıyrılmasını sağlayacaktır.

Yağlı Kâğıt:

Kek malzemesini dökmeden önce kalıbın içerisine yağlı kâğıt yerleştirmek, kekin kalıba yapışmasını engelleyecektir.

Kalıp Kalitesi:

Pişirilen kekin kalıbından kolayca çıkmama nedenlerinden birisi de kek kalıbının kalitesinden kaynaklanmaktadır. Kaliteli malzemeden oluşmayan, özellikle plastik kek kalıpları, bu tarz vakaların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.