Hamilelikte 8 haftada bebeğin boyu ortalama 1.5 cm kadardır, kilosu ise 1 gram olduğunu söyleyebiliriz.Bu haftada bebeğin el ve aayakları oluşmaya başlamıştır.Tabi tam anlamda bir oluşum söz konusu değildir. Yüz,burun, göz gibi etmenler daha belirğin olmaya başlar. İleriki haftalarda oluşacak testis veya yumurtalıklar oluşturan iç gential şekil almaya başlar. Bebeğin sırt omurgaları ve omuzları şekil almaya başladığını söyleyebiliriz.

Anne ve bebek arasındaki kordan işlev görmeye başlamıştır.Bebeğin cildi hala çok incedir ve şeffaftır. Göz kapakları bu haftada gelişmiştir tabi 26 haftaya kadar gözler açılmaz. Ultrasonda bebeğin kalp atışları net olarak duyulur ve vucut ayrıntıları net olarak seçilmesede gözükür.

  1. Haftada anne rahmi kendi büyüklüğünün iki katına çıktığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden anne sık sık tuvalete gider bu durum normal bir şeydir. Bu haftalarda sık çıkalan tuvaletler ilerleyen dönemlerde annenin rahatlamasına neden olur. Anne bu haftalarda sürekli uyumak isteyebilir bu normal bir durumdur. Hamilelikte aşırı bulantı ve kusma meydana geliyorsa kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız, sizlere ilaç veya serum takviyesi yaparak sizleri daha iyi hissetmenizi sağlayabilirler.

Bebeğinizin cinsiyeti bu haftalar üzerinde belirğin olmaz bu yüzden aceleci davanmayınız.