Site icon EniyiTavsiye.net

Dil Balığı Nasıl Yapılır? Dil Balığı Tarifi

DİL BALIĞI NASIL YAPILIR? DİL BALIĞI TARİFİ VE MALZEMELERİ 

 

Malzemelerimiz :

Orta büyüklükte 4 adet dil balığı

150 gram tereyağı,

2 yumurta, 1 büyük demet maydanoz, 2 limon, biraz un, biraz galeta unu, yarım bardak süt, zeytinyağı, karabiber, tuz.

Hazırlanış :

Dil balıklarını güzelce temizleyip yıkıyoruz. Sularını iyice süzüyoruz. Önce özenle her iki tarafındaki derilerini de yüzüyoruz.

Keskin bir bıçakla fileto çıkartır gibi et kısımlarını kılçıktan kurtarıyoruz. Kılçık kısmı açıkta kalacak şekilde ters yönde her iki taraftaki eti kıvırıyoruz. Kıvrımların bittiği noktadan küçücük keserek yeniden kapanmasını önlüyoruz.

Bu arada yeşil tereyağını hazırlıyoruz. Bunun için bir kapta 100 gram tereyağını krema haline gelene dek çırpıyoruz. Biraz tuz, karabiber, doğranmış maydanoz ve birkaç damla limon katıyoruz. Limonları ikiye ayırıp, içlerini bir miktar boşaltıyoruz ve bunları yeşil tereyağı ile dolduruyoruz. Hemen buzdolabına koyuyoruz.

Dil balıklarını önce süte batırıyoruz. Sonra una buluyoruz. Yumurtaları bir kabın içerisinde iyice çırptıktan sonra, biraz tuz katıyoruz. Balıkların üzerine yumurtayı bolca sürüyoruz. Sonra galeta ununa buluyoruz. Bir tavanın içinde biraz zeytinyağı ve artan tereyağını kızdırıyoruz. Sonra balıkları bu yağda kızartıyoruz. Yağlarını süzüp başından kuyruğuna doğru dikkatlice kılçığını çıkartıyoruz. Bir bıçakla limon içinde donan tereyağını çıkartıp her bir yağ parçasını limon dilimleri üzerine bu yağlı limon dilimlerini de dil balıklarının tam ortasına koyuyoruz.

Genişçe ve gösterişli bir düz tabakta servis ediyoruz. Görüntüsü de tadı da yemeğe dyulamayacak cinsten.

Afiyet olsun

Exit mobile version