Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir? Bisiklet Sürmek Yararlı mı? Bisiklet Sürmek Zayıflatır mı?

Yüz etmiş yılı geçkin tarihi olan bisikletin, günümüzde sevenleri de her yaştan mevcut. Küçükten büyüğe… Bazıları bunu spor olarak yaptığı gibi, bazıları da eğlence amaçlı kullanıyor. İşe giderken kullananlar, şıklığını bozmadan bisiklet kullanmak isteyen kadınlar, formunu korumak için bisikleti tercih eden insanlar…

Bu da kendi içinde şehir ve dağ bisikleti olarak ayrılıyor. Elbette bir de, yol ve yarış olarak… Fakat bunları geçip yazıyı daha basitleştirirsek, bisikletin sağlığa faydasını anlatmak istiyoruz. Görünenin ötesinde, aslında bisiklet sağlık açısından ne kadar faydalı?

İlk olarak vücut yapısının düzgün kalabilmesini sağlaması açısından çok sağlıklı bir spor dalı olarak sayılır, bisiklet! Eğer bel ve sırt ağrılarınız varsa bu sizin içinse kaçınılmaz bir egzersiz ve aynı zamanda eğlence olacak. Fakat, dikkat; boyunuza göre sele ayarını lütfen iyi yapın yoksa bel ağrınızı geçireceğinizi sanıp daha da ağrıtabilirsiniz. Ek olarak, ters dönmüş bir hamam böceği görüntüsü yaratabilirsiniz.

İkincisi, fazla kilolarınızdan kurtulmanın diğer bir eğlenceli yolu. Bir süredir yaygınlaşmış yağlı ve hazır, sağlıksız yemeklerden dolayı vücudunuz çok fazla yağ depoladığı için, ülkemizde epeyce obezite sorunu var. Eğer bisiklet kullanmaya başlar ve bundan zevk alıp devam edebilirseniz obezite ile de savaşmış olursunuz.

Ayrıca zihinsel açıdan sizi rahatlatacak en güzel şeylerdendir, bisiklet! Eğer son zamanlarda depresyonda olduğunuzu, evin içinde dört duvarın arasında sıkışmak üzere olduğunuzu düşünüyorsanız size güzel bir haberim var: PEDALLAYIN! Çünkü yüzünüze vuracak bir parça rüzgar sizi çok rahatlayıp mutlu edecek.

Ek: Bahanelerden hemen vazgeçin. Eğer büyük şehirlerde yaşayıp “yahu nerede bisiklet kullanacağım, insan kaynıyor” diyorsanız, eminim siz bir yolunu bulacaksınız. Bahaneler sizi geriye götürür.

Çocuklu aileler size de güzel bir haberim var. Çünkü birazdan “çoluğum çocuğum var, onlarla ilgilenmekten bisikletim aylardır depoda, balkonda, vesairede” diyorsunuz ama gerçekten bunların bir bahane olduğunu düşünüyorum ve şunu diyorum: Hem çocuğunuza hem de kendinize iyi vakit geçirecek bir öneride bulunsak?

Yetişkin bisikletleri için ebeveynlerin çocuklarına özel minik koltuklar satılmakta. Bunları her bisikletçide bulabilirsiniz. Bunlar isterseniz, bisikletin bagaj kısmına isterseniz gidon tarafına takılmakta.

Bazı kadınlar markete gidip çocuğunu bırakacak kimsesi olmayınca bile, markete gidemeyip hemen eve servisi arıyor. Fakat bu şekilde de hem çocuğunuzla vakit geçirip eğlenceli zaman geçirme, hem de spor yapıp market alışverişi yapma olanağı sunar. Ha şimdi bunu okuyan bir anne “ama çocuğum çok küçük” diyor ve bunu yine bir bahane sayarak; oldukça güvenli olduklarını söylüyorum. Korkmayın.

Bisikletin faydalarına devam edecek olursak:

Bu tamamen parasız! Hani bir minibüse ücretini ödemek zorundasınız, arabanıza bindiğinizde de benzin parasını vermek zorundasınız ama bisikletin ücreti yoktur. Sadece bacaklarınızın sizi götürdüğü yere kadar gidersiniz! Bu da doğa dostu olduğunu gösterir.

Çocuğunuzda herhangi bir denge sorunu olduğunu düşünüyorsanız, evde daha fazla oturmayın ve ona bir bisiklet almaya gidin. Çünkü bu çocuğunuzun hem dengesini, konsantrasyonunu düzeltecek. Çocuğunuz daha iyi bir yaşamı hak ediyor.

 

Günde ortalama 30-45 dakikalık bir bisiklet kullanımı, ayda birkaç kilo vermenize yardımcı olacak. Ama lütfen, önce sevmeyi öğrenin. Bundan zevk almaya başlarsanız hayatınızı daha da güzel bir şekilde biçimlendirebilirsiniz yoksa “zorunda olma” hissi size herhangi bir zevk vermeyecek. Sağlıklı pedallamalar!