Bağkur Borç Sorgulama

2011 yılına gelene kadar internet üzerinden her türlü SGK sorgulama işlemi kolayca, şifresiz olarak yapılabiliyordu. Fakat e devlet portalının gelişim göstermesiyle birlikte artık Sosyal Güvenlik Kurumu sorguları şifreli olarak, bu portal üzerinden yapılmaya başladı. Bağkur borç sorgulama da yine e devlet portalı üzerinden yapılabiliyor. Aslında bunun ikinci bir yolu da var fakat bu yola başvurmak için birçok detay gerekiyor. Bu nedenle biz en bilinen ve normal sorgulama yolunu sizlerle paylaşacağız. E devlet portalı üzerinden sorgulama yapmak için öncelikle bir e devlet şifresi edinmeniz gerekir. Bu şifreyi en yakın PTT şubesine gidip, e devlet şifresi almak istediğinizi ifade ederek alabilirsiniz. Burada PTT görevlisi sizden birkaç lira tahsil edecektir. Bu parayı da şifrenizi alabilmek için yanınızda, hazır olarak bulundurmalısınız.

Bağkur Borcumu Nasıl Öğreneceğim?

Peki e devlet şifresini aldım ve şimdi de Bağkur borcumu öğrenmek istiyorum, Bağkur borcumu nasıl öğreneceğim diye soracak olursanız, aslında şifre almak ile birlikte işinizi büyük ölçüde kolaylaştırdınız. Bu aşamadan sonra hiçbir ekstra zahmete ihtiyaç kalmayacak. Bilgisayar ve internet üzerinden kısa zamanda bu sorgulama işlemini, sahip olduğunu şifre yardımıyla gerçekleştirebileceksiniz. PTT’den aldığınız şifreyi portala ilk giriş yaptığınızda değiştirmenizi ve portala telefon numaranız ile mail adresinizi de eklemenizi öneririz. Çünkü bu işlemler şifrenizi daha fazla güven içerisine alacaktır. Bu şifre, çok önemli bir şifre olduğu için ikinci bir kişiyle bu şifreyi paylaşmamalısınız. Eğer çalınma ya da kayıp gibi durumlar yaşarsanız PTT’nin en yakın şubesinden tekrar ücret ödemek suretiyle tekrar şifre alabilirsiniz.

Bağkur Borç Sorgusu

E devlet isimli internet sitesine giriş yaptıktan sonra hizmetler sekmesi üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu hizmetleri bulacaksınız. Bu hizmetleri bulduktan sonra listeden 4-B Hizmet Dökümü’nü bulmanız gerekiyor. Bu seçeneğe tıkladığınız anda arzuladığınız sorgu işlemi gerçekleşmiş olacak ve size ait bilgiler ekranda yer alacak. Bu nedenle kimin Bağkur bilgilerini sorgulamak istiyorsanız, o kişinin e devlet şifresi almalı… Bu şifre ile bir başkasına ait bilgileri görüntüleyemezsiniz.