Gebelikte ve sonrasında annelerin en çok dikkat ettiği bir konu olan anne sütü, oldukça bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından önemlidir. Ancak bu durumda sütünüzün azalması veya az gelmesi sorunları dahada büyütebilir. Bu yüzden anne sütünüzü arttırmanıza yardımcı olabilecek bazı bilgileri sizlere paylaşmak istiyoruz.

Bir kaç hafta içerisinde Anne Sütünü arttırmak mümkün gibi gözükse de aslında garantisi yoktur. Ama sizlere yardımcı olabilecek bu besinleri paylaşmak isteriz. Emzirme döneminde anneler bebeklerini yeteri kadar doyuramadıklarından kendileri ruhsal olarak çöküntü yaşarlar, bu hem bebeğin gelişimi sağlığı açısından hemde kendi sağlığı açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Anne sütünü arttıran yiyecek, süt yapıcı hormonları tetiklemeleri gerekmektir bu şekilde daha fazla süt üreterek kendini zenginleştire bilmektedir.

Anne Sütüne Yarar Sağlayan Besinler ;

Fesleğen : Bu besinin içerisinde oldukça zengin miktarda K vitamini bulunmaktadır.Bu annenin hem sşndirimini kolaylaştırır, hemde anne sütünü çoğaltmada yardımcı olur.

Susam : Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan bu besini içerisinde bulunan bakır ve sindirime olan yardımı ile anne sütünün çoğalmasında önemli bir şekilde yardımcı olur.

Dereotu : Salatalarımızda eksik etmediğimiz dereotu oldukça faydalı ve zengin vitaminler içerir. Bu besin annenin sütünü çoğaltmasın da hormonları harekete geçirir.

Sarımsak : Kokusu nedeni ile insanlar tarafından pek tercih edilmesede, insan vucudunda oldukça bağışıklığı güçlendiren bir yapıya sahiptir. Bu yüzden anne sütüne kattığı zenginlik nedeni ile mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

Yeşil sebzeler : Vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin besinler olduğu bilinir, ve doğum sonrasında mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir.

Kimyon : İçerisinde demir bulunması nedeni ile hem kanımıza sağladığı katkı hem anne sütüne kattığı yarar nedeni ile mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.